Aşk 101 1.Sezon İncelemesi

Daha yayınlanmadan sosyal medyada tartışma konusu olan Netflix Türkiye’nin orijinal Türk dizisi ‘Aşık 101’ ilk sezonuyla 24 Nisan’da izleyiciyle buluştu. Dünyanın en popüler dijital yayın platformu Netflix’te yayınlanan yeni Türk dizisi Aşk 101’i inceledik.

1998 ve günümüzü bir arada anlatan Aşk 101, kendilerini buldukları yola çekilen beş lise öğrencisinin okuldan atılmamak için yaptıkları yolculukları konu alıyor. Atiye, Hakan: The Guard and Rise of Empires: Ottoman, Aşk 101 gibi yapımlarının ardından Netflix’te yayınlanan yeni Türk yapımı diziler şimdiden birçok kişi tarafından izlendi ve beğenildi. Aşk 101 konusuna ismiyle açıklık getirse de Aşk 101’e sadece aşk dizisi demenin haksızlık olduğunu düşünenlerdenim. Bir gençlik dizisi olan Aşk 101, insanların kendini gerçekleştirme hedeflerini tartışırken aşkı keşfettikçe fark ettikleri gerçekleri anlatıyor.

ask-101-inceleme-netflix-850x452

Netflix Türkiye Dizisi

Aşk 101 serisinin her yönünü, izleyicinin beklediği birçok klişe klişe ve sahne ile inceledik.

kendi tuhaflığı
‘Ben’ olmak ve arkasında durmak zor. Çok azımız, önce elimizden gelenin en iyisini yapmak için aceleyle büyüdüğümüz bir dünyada farklılıklarımızı kabul etme ve onlarla birlikte yaşama cesaretine sahibiz. Hak ettiğini bulmak. Kendini sevmek ve kendini sevilebilir bir insan olarak görmek. Aşk 101, lise öğrencilerine ve yetişkinlere kendini tanıma yolculuğunun devam ettiğini ve muhtemelen hiç bitmeyeceğini anlatıyor. Beş lise öğrencisinin yolunu kesen gelecek korkusu, kendimizi bulmamızın önündeki en büyük engellerden biridir.

Sevgiyi bulmak, ne olursa olsun incinmeyi öğrenmek, büyümeyi ve güçlü olmayı öğrenmek, kendinizi tanımanın ve cesur olmanın bir yoludur. Tıpkı 1998’de 17 yaşında olan gençlerimiz gibi yetişen öğretmenlerimiz de bu sayede kendilerini tanıma fırsatı buluyorlar. Dizinin beni mutlu eden en önemli özelliği ise ergenliği adaletsiz bir şekilde ekrana getirmemiş olması. Lise öğrencilerini çocukça öfke, çocukça davranış ve çocukça saçmalık gibi desteklenmeyen önermeler olarak gören birçok çalışma zaten var. Aşk 101’de hayatın özü olan aile ilişkileri, gelecekteki çıkarlar, farklılıklar, arzular ve daha birçok eksiklik, boşluklar, tutkular ve arzular bir gencin neden öfkelenebileceği, dışlanabileceği ve başka biri olabileceği ele alınmaktadır. Bu sefer “Gençlik Dizisi” ile karşı karşıyayız.

love-101-netflix-turkiye-yeni-dizi-gorseli

“Renkli bir gökkuşağının altındaki karanlık insanlarız.”
24 Nisan’daki ilk yayına birkaç gün kala, Twitter kullanıcılarının bilinmeyen bir eşcinsel karaktere sahip olduklarına dair şüpheler ortaya çıktı ve bu da dikkat çekti. Bazı kullanıcıların Netflix üyeliklerini dondurarak tepki gösterdiği iddiası bazılarına gülünç gelirken, Türk dizilerinde şiddet ve taciz gibi onlarca kötü örneğe işaret etti.

Aşk 101 Netflix İncelemesi

Ardından Netflix Türkiye’nin yalanladığı iddiaları dikkate alarak 1. sezonu izlemek zorunda kaldım. Sürekli fındık yiyen, pratik zekalı ve parayı seven bir karakter olan okul müdürü Necdet Hoca’ya ‘Lanet Osmanlı’ denir. Gençler arasında Osmanlı, Yissang dışında aileye en çok yakışan karakterdir. İlk sezonda bir karakterin eşcinsel olup olmadığını söylemek için yeterli veri yok. Ayrıca Osmanlı eşcinselliğini kanıtlayan sahnenin Türk kullanıcıların tepkisine karşılık diziden silinip silinmediğini belirlemek de zor. [GÜNCELLEME: Orijinalde Osman adlı bir karakterin gay olarak tasarlandığı ortaya çıktı, ancak Netflix araya girdikten sonra bir düzeltme yaptı.

ask-101-konu-inceleme-netflix-oyuncu

“Sevgili gelecek ben…”
Geçmişte geçen dramalar ve filmler bir adım önde başlar. Olumlu önyargım, 90’lardaki lise hayatlarının dizinin ilk sezonunda en çok gördüğümüz sahne olması. Bugün yetişkin olarak gördüğümüz karakterlerin yüzleri radyo model cep telefonları, eski moda müzikler, çalar saatler ve kıyafetlerin olduğu dizi keyifli bir atmosfer yaratıyor. Aynı zamanda, kısa bir süre içinde ne kadar değişiklik yaptığımızı gösteren, şimdiki zamanda şeylerin, kıyafetlerin ve stillerin nasıl değiştiğinin bir karşılaştırmasını sunar.

Dizinin genel havası, gelecekte sizi geçmişteki sizinle kıyaslamak. Şimdi, on yedi yaşında olsaydın ona ne söylerdin? On yediyi düşündüğümüzde, gençlerin verdiği kararlar bugün olduğumuz kişidir. Aşk 101, hayatın çocukluk, ergenlik ve yetişkinlikten bağımsız olarak oluşmadığını izleyicilerine net bir şekilde aktarıyor.

Aşk 101 karakterlerini tanıyalım
Lise hayatına sığamayan, dışlanan karakterlerimiz Sinan, Eda, Kerem ve Osman defalarca disiplin cezasına çarptırıldı ve Talim Terbiye Kurulu çoğunluğunun görüşüne göre “kötü” oldular. 12/12 Yönetim Kurulu’nu oybirliğiyle yöneten ve geleceği belirsiz bu dört genci ayakta tutan Bay Berku’ydu. Trabzon’da doğan Burku, İstanbul’da bir lisede öğretmenlik yapan sert bir karakterdir.Başlangıçta bilinmez, cesaret, doğruluk ve adaletten yanadır. Bir gün atama haberi geldiğinde, dört gencimizi okula kapatan tek kale tehlikededir. Liseyi bitirmek için kurulda Burcu’nun varlığına ihtiyaç duyan biz gençler, Burcu’ya İstanbul’da kalması için bir sebep vermenin bir yolunu buluyoruz: Aşk.

Aşık olmak için aşkın ne olduğunu bilmek gerekir. Hatta aşık bile olabilirsiniz. 14 yaşından beri yalnız yaşayan Sinan için aşk saçmalıktır. Asi Edda için aşk bir zayıflıktır. Kerem için bu aptalca. Osman da oradan görünmüyor. Bu yüzden desteğe ihtiyaçları var. Pembe dünyasında huzur içinde yaşayan dört yeni arkadaşının hayatına gireceğinden habersiz Işık’tan tüm yollar geçer. Öğrenci temsilcisi sınıfta çok çalışan Işık’tır.

Aşk 101 – Aşk 101 Netflix

Burku Bey’in adaylığını beğenmeyen beş gencimiz çaresizlik içindeyken, yeni basketbol antrenörleri Kemal bahçede belirir. Öğrencileri “benimle konuşma” demekten caydıran kişiliğiyle Kemal’in uyumunun ne kadar iyi olduğu tartışılır. “Bütün şartlar uygun. Bırakın Kemal ve Burcu birbirlerine aşık olsunlar.” Gençler, her şey mahvolmadan önce veya sonra önlerinde onlarca engel varmış gibi dünyanın çalışmadığını anlayacaklar.

ask-101-love-101-netflix-izle

ask-101-love-101-netflix-izle

Oyunculuk açısından bence hikayesini, iç hayatını ve yaşadığı ortamı oyunculuğuna en iyi aktaran karakter Shin-an. Sinan’ın (Mert Yazıcıoğlu) karakteri, felsefi konuşmasına beklenmedik bir başlangıç ​​yapması ve bildiği gerçeği sonuna kadar savunacak bir yapısı ile en hızlı büyüyen figürlerden biri oldu. Edda (Alina Bose) her hareketinde bastırılan arzunun yarattığı öfkeyi hissettiren oyunculuğuyla başarılı bir performans sergiliyor. Kerem (Kubilay Aka) karakteri, çok zengin bir babanın adının gizlendiği liseli bir gencin klasikleşmiş gibi görünen hikayesine sahiptir. Işık ve Osman karakterleri pek tanıdık isimler değil en azından benim için.

Işık (İpek Yazıcı) vicdanlı, hülyalı, çalışkan bir kız öğrenciyi başarılı bir şekilde canlandırıyor. Osman’ın (Selahattin Paşa) karakteri, “çözücü” dediğimiz türden bir gençtir. İşler ters gittiğinde, Osman’ın bir fikri olması ve Celahatin Paşa’nın gerçekçi bir performans sergilemesi ile Osman’ın bize bu güveni verebileceğini söylemek kolay. Pınar Deniz ve Kaan Urgancıoğlu’nun hayat verdiği Burcu ve Kemal karakterleri iki farklı öğretmen tipini gösteriyor. Öğrencileri eğitmek kadar öğretmeyi de hedefleyen bir idealist olan Burku, gençler sayesinde ne istediğini bilmediğini ve ne istediğini bilmediğini fark eder. Öte yandan Kemal, öfkeli yüzüyle neden bu kadar sinirlendiğini anlamayan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Bade İşil ve Tuba Ünsal da Işık ve Eda’nın yetişkin karakterlerini canlandırıyor.

Dizinin yönetmenliğini Ahmet Katiksız ve Deniz Yorulmazer üstleniyor. Aşk 101’in senaryosunu Ufak Tefek Cinayetler gibi dizilerin senaristi Meriç Acemi yazdı. Dizinin ikinci sezonu için olası bir onay hakkında henüz bir bilgi yok.