Venom 2: Let There Be Carnage İncelemesi

Venom 2: Let There Be Carnage incelemesi. Tom Hardy’li Antihero’nun devamı, ilk filmine kıyasla nasıl? Beklemeye değer miydi? İşte Toxic Fury 2 hakkında detaylı bir yazı.

Bir komedyen olmak için kana susamış uzaylı hırsları hakkında düşünürseniz bazı eğlenceli fikirleriniz olabilir, ancak maalesef Venom 2: Let There Be Carnage’da durum böyle değil. Bunun nedeni, Venom’dan beklediğimiz şeyin bu olmaması ve Venom filminin yapabileceği bir şey değil.

Venom karakterlerini Spider-Man’den ayrı ve bağımsız olarak oluşturmak ve işlemek, şimdiden zorlu zorluklar getirdi. Örümcek Adam’ın olmadığı bir katliam filminde bile işler daha iyiye gitmedi. Aslında, Venom 2’nin maalesef, Örümcek Adam 3’ün Venom’u tükettiği gibi Carnage’ı tükettiğini güvenle söyleyebiliriz.

Şimdi uzun incelemeye başlayalım. Diyelim ki burada yazacaklarım çizgi roman ve filmlerden spoiler içeriyor.

venom-karakterler

Venom 2: Holokost İncelemesini Görelim

Çizgi romanların önerdiği gibi, Eddie Brock kısa süreliğine seri katil Cletus Kasady ile hapishanede bir odayı paylaştı. Bu arada, Venom Symbiote ona geri döner ve hapishaneden kaçar. Ancak hayatta bir kez görülen ortakyaşam, kaçmadan önce hücreye yumurta bırakır ve Eddie Brock’a bundan bahsetmek zorunda değildir. Bu yumurtadan bir ortakyaşam, Casadi’ye bulaşır. Kasady’nin vahşi dişi ortakyaşamı, Kasady’nin kana susamış mizacıyla birleştiğinde, katil Kasady tarafından yönetilen çok uysal ve itaatkar bir ortakyaşamdır. Carnage, Spider-Man veya Venom’dan çok daha güçlüdür ve onu yenmek için iki düşmanın güçlerini birleştirmesi gerekir. Ancak filmde Kassady, Eddie’yi ısırır ve küçük bir ısırıktan bir damla yabancı kan dakikalar içinde Venom’un güçlü ortakyaşamına dönüşür.

Eddie Brock’un tutarsız karakteri, ilk filmde olduğu gibi ikinci filmde de karşımıza çıkıyor. Örneğin, bu kişinin kaybeden mi yoksa kazanan mı olduğunu hala anlamıyorum. Venom’dan önce, davaları çözen ve kariyerinde hızla büyüyen, ancak aynı zamanda dairesinde gürültülü bir komşuyu bile uyaramayan başarılı ve popüler bir gazeteci/muhabirdi. Ortakyaşamla birleştikten sonra her şey alt üst olur, Venom olmadan hiçbir şey yapılamaz ve o kendi başına kahraman olamayacak tam bir aptaldır. Bu kişi o kariyere ilk etapta nasıl geldi?

Her zaman MCU’larla ilgili ana sorunlardan biri olmuştur. Kostümleri, zırhları ve yetenekleri olan karakterlerin hangilerine eklendiği değil. Tony Stark zırhı olmadan iyi değilse, bunu hak etmediğini zor yoldan öğrenmesi gerekecek. Bunu Örümcek Adam’a da öğretir. Steve Rogers zaten başından beri biliyordu. Maalesef her iki filmde de Eddie Brock’un küçük karakter gelişimini gözlemlemiyoruz. İntikam hikayesi yok çünkü Örümcek Adam yok ve Venom da kötü adam değil. Venom’un sokaklara çıkıp Örümcek Adam gibi bir kahraman gibi davranma motivasyonu yok. Peki Venom ne yapar? Her iki filmde de böyle takılıyor. MCU hikayesinde Spider-Man ve Venom, Carnage’ı yenmek için birlikte çalışacak ve bu filmde Eddie Brock ve ortakyaşam onu ​​yenmek için güçlerini birleştirecek. İki tarafın da diğeri olmadan “başarılı olamayacağı” tam olarak ne anlama geliyor? Hayat karşısında çaresiz hisseden izleyicilerde ulaşılmaz bir güç arzusunu teşvik etmekten başka bir amaca hizmet ediyor mu? Çünkü filmin mesajı çok açık. Eddie Brock gibiyseniz, özel güçler olmadan başarılı olamazsınız. Ve merak ediyorum, gelecekte Venom’u MCU’da görecek miyiz? Aynı olayı orada tekrar düzgün bir şekilde çekebilecekler mi? Peki bu filmlere ne olacak, bu evren yarı yolda mı kalacak?

Venom-let-there-be-carnage-incelemesi

İkili karakter ilişkisi

Eddie Brock ve ortakyaşam arasındaki ilişki, “bir kavgadan sonra ayrılan, çeşitli girişimlerde başarısız olan, birbirlerine ihtiyaçları olduğunu anlayan ve uzlaşan süper bir ikili” klişesi etrafında döner. Bu eski klişe elbette işe yarıyor. Komik sahneler var. Venom bir çocuk gibi ayrı bir karaktere dönüşüyor. Peki, karakter böyle mi diye sorarsanız, hayır. Ama bu pahalı filmleri yapanlar, mümkün olduğu kadar çok insanı görmek istiyor. Bu amaçla, sadece çizgi roman okuyucuları veya yüksek beklentileri olan sinema izleyicileri değil, en sıradan izleyici kitlesine hitap etmek istiyoruz. Herkese hitap etmek için her şeyi dolduruyorlar. Çok vasat bir film olduğu ortaya çıktı. Pek çok insan film izleyerek iyi para kazanır, ancak “en iyi ortalama” hasılat yapan film her zaman “en iyi film” değildir.

Filmde ayrıca, filmde Venom’dan daha kahraman olan ve Eddie’den çok daha sıkı çalışan Eddie’nin eski kız arkadaşı Anne’nin nişanlısı da yer alıyor. Adam, ortakyaşamların zayıflığının ateş ve ses olduğunu öğrenir ve Eddie’nin dediği gibi bir katliama girişir. Ve katliamla güreş. Bir süredir pahalı dövüş sahneleri görüyoruz ama bu mantıklı değil çünkü birbirimizi gerçekten incitemeyeceğimizi biliyoruz. Zaman zaman “zarar verebilirmiş gibi” diyerek olay sonlandırılır ve kaldırılır.

Film boyunca ortakyaşamın açlığı ve Eddie’nin insanları öldürmeme iradesi tartışılır ve Kasady’nin ortakyaşamının açlığı ve Kasady’nin cinayete açlığı cinayetten utanmaz ve adına yakışır bir kan dökülmesini bekler. Carnage’ın hem ortakyaşamın hem de Kasady’nin açlığını gideren ve her şeyi kendi istediği gibi yiyip bitiren bir şehre dalacağını düşündük ama film bunu tamamen unutuyor ve Kasady evlenmek için kiliseye gidiyor. Carnage şimdi nerede ve ortakyaşamın açlığı nerede? Film boyunca Carnage’ın yaptığı her şey (hapishaneden kaçarken öldürdüğü polis memuru hariç) arabaları kapıyor, birbirine çarpıyor ve fırlatıyor. Venom Symbiote’un açlığı filmin ana teması olmasaydı bu kadar açık olur muydu? Jin battı. Bu karakterin adı “Carcrusher” değil, yani bu bir katliam. Filmdeki katliamı göstermek istemiyorsanız, filme katliam karakterini koymamalısınız.

“Film boyunca” deyip duruyorum ama Carnage’ın hayatı beklediğimizden çok daha kısaydı ve böyle bir karaktere ihtiyacı vardı.

Çizgi romanlarda Kasady’nin ortakyaşamı diğer birçok taşıyıcıya da bulaşıyor. Ama sonunda, Kassady mide kanserine yakalanır ve ortakyaşamdan ayrıldığında ölümün eşiğindedir. Bu nedenle, Carnage Cosmic hikayesinde Silver Surfer, Kasady yaşarken bu iki adamı günahlarıyla yüzleşmek için özel bir hücreye koyar. Bu nedenle, Kasady de çok uzun bir ceza alır.

Filmde, filmin ortasında ortaya çıkan katliam ortakyaşamı filmin sonunda Venom tarafından yenir ve (ağızdan ve ağızdan) yok edilir. Sağlık sorunu olmayan Casadi, onunla aynı kaderi paylaşıyor. Yani Marvel’ın dev Carnage karakteri bize filmin yarısında veda ediyor.

Katliam

İkinci macera da belirsiz karakter motifleri nedeniyle çok acı çekiyor. Örneğin, Eddie ve eski kız arkadaşı Anne arasındaki ilişki neydi? Neden Eddie’yi arayıp onunla evleneceğini söyledi? Market işleten bir kadın neden Venom’a bağlı hissediyor? Bir an için, ilk filmin sonunun, kendisini haraç ödemeye gelen bir gezginden kurtardığı için olduğunu hayal edelim. İlk filmin sonunda Venom, kadını bir bakkalın ortasında kafasız bir cesetle çok zor bir durumda bırakıyor. Kadın bir şekilde üstünü örtmeyi başardı (vay canına) ve Eddie’nin ona borçlu olduğunu görüyor. Venom Symbiote’a sarılmak zorunda kalıp kalmadığı belli değil. Cletus Kasady hapisten kaçmak isterken neden birdenbire Eddie Brock ile tanışmak istedi? Bu onun için ne yapacak? Sevgilinize gazete üzerinden merhaba demekten başka söylenecek bir şey yok. Tersine, Venom, Kasady’nin öldürdüğü kişilerin cesetlerini gömdüğü yeri ortaya çıkardıktan sonra ölüme mahkum edildi. Eddie Brock filmin sonunda neden buluşmak istediğini sorduğunda niyetinin sadece “arkadaş olmak” olduğunu öğrendik. Burada anladığım şuydu ki, hiç kimse aynı anda bir senaryo yazamaz, oynayamaz, seslendiremez ve yazamaz.

Venom’un devam filminde en önemli sahne jeneriğin ardından geliyor.

Venom 2’nin sonunun Spider-Man: Far From Home’un sonuyla bağlantılı olduğunu filmin bitiş metni aktıktan sonra ortaya çıkan sahnede gördüm. Venom’un No Way Home filminde de yer alacağı doğrulandı. Tüm bu olaylardan sonra, Venom kendi evrenine dönerken, ortakyaşamın bir kısmının Marvel evreninde kalabileceği düşünülebilir. Ancak bu yeni sorunlar yaratır.

Bildiğimiz gibi, Spider-Man: No Way Home, favori karakterlerimizin birçoğunu MCU hikayesinin altındaki ekranlara geri getirecek. Merak ediyorum Marvel, “Her neyse, bu karakterlerle bir film yaptık, o yüzden tekrar yapmaya gerek yok” diyecek mi? Venom, Carnage, Doctor Octopus ve Green Goblin’i Marvel Universe’de bir sonraki filmde görmeyeceğiz derlerse. No Way Home’da gördüklerimizle kalıyoruz. Doktor Ahtapot ya da başka bir evrenden Yeşil Goblinler oldukları için de istemiyoruz. Olmazsa, gelecek filmlerde MCU’dan Doctor Octopus ve Green Goblin’i göreceğiz. Bu sefer ilginç bir durum ortaya çıkacak. Örneğin, Peter Parker, Otto Octavius ​​adında bir bilim adamıyla tanıştığında, gelecekte kendisi Doc Oc olacaktı. Bununla birlikte, MCU henüz bu karakterleri yaratmadan başka bir evrenden benzer bir şey getirmek garip olurdu.

Örümcek Adam’dan tamamen ayrılan Venom’un hikayesinde de benzer bir durum yaşanmış ve Örümcek Adam ilk Venom filminde yer almamıştı. Ancak, Örümcek Adam ve Eddie Brock arasındaki çatışma çok karmaşıktır. Eddie ve Venom’u motive eden, onunla Peter Parker arasındaki olaydır. “Sen kaybedensin ve ben Eddie’yim” retoriği değil. Peter Parker ve Eddie Brock arasındaki bu bağı tamamen göz ardı ederek Venom’u yaratmak, ilk filmin potansiyelini baltaladı, Venom’u amaçsız bıraktı ve yerini yenisi alamazdı. Şimdi top MCU’da. Farklı bir yaklaşım benimseyerek tüm bu Venom sorununu nasıl çözeceklerini hep birlikte bekleyip göreceğiz.